نماز

توفیق نماز شب

پرسش. برای توفیق نماز شب چه کنیم؟

پاسخ. با قرائت آیه آخر «کهف» و اهتمام به این امر اگر علاج نشد، تقدیم بر نصف می‌شود. [یعنی قبل از نیمه شب به‌جا آورده می‌شود]

پرسش. در نماز شب و سحرخیزی قدری کسل هستم، لطفاً راهنمایی فرمایید؟

پاسخ. بسمه تعالی ـ کسالت در نماز شب به این رفع می‌شود که بنا بگذارید هر شبی که موفق [به خواندن آن] نشدید، قضای آن را به‌جا بیاورید.

پرسش. برای توفیق نماز شب و نماز صبح «به جماعت» در اول وقت و توجه داشتن به ذات اقدس حضرت ربوبی چه کنیم؟

پاسخ. در اوقات توفیق، مسامحه نکنید، در سایر اوقات موفق می‌شوید.

مى شنيديم و باور نمى كرديم، ولى...

مى شنيديم و باور نمى كرديم، لذا به يكى از معاصرين ما گفته بودند:

در زمان ما در يك شب هفتاد نفر در قنوت نماز وتر دعاى ابوحمزه مى خواندند. ايشان بلند شده بود و خود در يكى از شب هاى ماه رمضان اِحصا(شماره) كرده بود و ديده بود در حرم حضرت امير ـ عليه السّلام ـ و رواق و اطراف حرم، پنجاه نفر در قنوت وتر مشغول دعاى ابوحمزه هستند.

استاد ما(آيت اللّه  شيخ محمّد حسين اصفهانى ـ رحمه اللّه  ـ) در ماه رمضان در هر شب صد ركعت و در هر ركعت 10 مرتبه سوره ى توحيد مى خواند.

ادامه مطلب...

نمازِ شب خواندن، كم كم عادى مى شود

شخص عربى براى من خدمت مى كرد، خواستم در پاداش زحماتش، نصيحتى به او كنم. گفت: هر نصيحتى مى خواهى بكن، فقط نگو نماز صبح بخوان! از قضا، همان را مى خواستم تذكر دهم. به او گفتم: هر وقت بيدار بودى يا توانستى، بخوان!

در زمان پهلوى، ترك نماز صبح در پيش مردم سهل و آسان شده بود، به طورى كه براى تعريف از اشخاص هنگام خواستگارى، مى گفتند: نزديكانش، و يا خود او نماز صبح مى خوانند.

ادامه مطلب...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS