اذکار و اوراد

رهایی از خواب‌ بد و کابوس

سوال. برای خواب‌های بد و کابوس چه مرقوم می‌فرمایید؟
جواب. بسمه تعالی

سوره‌هایی که با « قل» شروع می‌شود در وقت خواب بخواند و علاوه بر آن دعایی که در جنات‌الخلود نقل کرده‌اند و اولش این است: «سبحان الله ذی الشأن دائم السلطان ...» را بخواند.

رفع گرفتاری‌ها

 

پرسش. چند سال است که در کارهایم دچار مشکل می‌شوم و راه‌ها به رویم بسته می‌شود، از جمله در زمینه اشتغال و ازدواج، و هر چه از خدا طلب یاری می‌کنم، راه مساعدی گشوده نمی‌شود؟

پاسخ. بسمه‌تعالی
زیاد از روی اعتقاد کامل بگویید: «أستغفر الله». هیچ چیز شما را منصرف نکند غیر از ضروریات و واجبات تا کلیه ابتلائات رفع شود، بلکه بعد از رفع آنها هم بگویید، برای اینکه امثال آنها پیش نیاید. و اگر دیدید رفع نشد، بدانید یا ادامه نداده‌اید، یا آنکه با اعتقاد کامل نگفته‌اید. والله‌العالم.

دعایی برای گشایش در امور

 

دعایی برای گشایش در امور

در اوقات گرفتاری و شدت خیلی باید دعای فرج خواند؛ زیرا دعای فرج، دعا برای فرج شخصی است، لذا در هنگام شدت باید به آن ملتزم شد.

وقتی می‌خواستند پسر حسن‌بن‌علی علیهماالسلام، داماد حضرت حسین‌بن‌علی علیهماالسلام، را به دستور ولید پانصد تازیانه بزنند، حضرت امام سجاد علیه‌السلام به او فرمود: پسر عمو، دعای فرج را فراموش نکن، ایشان عرض کرد: پسرعمو، دعای فرج چیست؟ حضرت دعایی را به او تعلیم فرمود. حسن بن حسن‌ بن‌ علی شروع کرد به خواندن آن دعا، کسی که مأمور قتل او بود، از منبر به زیر آمد و گفت: «أَری سَجِیةَ مَظْلُومٍ، أَخرُوا أَمْرَهُ، أُراجِعِ الأَمیرَ؛ سرشت شخص ستمدیده‌ای را می‌بینم، قتل او را به تأخیر بیندازید تا با امیر (ولید) در این باره مشورت کنم». تا اینکه به ولید نامه نوشت و دستور داد که او را رها کنند.[1]

در محضر بهجت، ج۱، ص ۳۴۲[1]. این ماجرا به تفصیل در بحارالانوار، ج۴۶، ص۱۱۴ و ج۹۲، ص۲۳۳ و در کتاب مهج‌الدعوات، ص۲۳۱ ذکر شده است. و متن دعا به‌عنوان «دعای کرب» به این صورت آمده است: «لا إِلهَ إِلا الله الْحَلیمُ الْکریمُ، لا إِلهَ إِلا الله الْعَلِی الْعَظیمُ، سُبْحانَ الله رَب السماواتِ السبْعِ وَ رَب الأرَضینَ السبْعِ وَ رَب الْعَرْشِ الْعَظیمِ، وَالْحَمْدُلله رَب الْعالَمینَ» از همین دعا در موارد دیگر به نام «دعای فرج» یاد شده است؛ ر.ک: کافی، ج۴، ص۲۸۴، تهذیب، ج۵، ص۵۰؛ وسائل‌الشیعه، ج۱۱، ص۳۸۳.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS