دعا-توسل

شرط استجابت دعا

پرسش. به نظر جنابعالی در چه شرایطی دعا مستجاب است؟

پاسخ. بسمه تعالی ـ شرط استجابت دعا ترک معصیت است؛ «أوفو بعهدی أوف بعهدکم»،[1] « فاذکرونی أذکرکم»،[2] «أدعونی أستجب لکم».[3] گاهی مصلحت در غیر تعجیل[4] است و گاهی مصلحت در تبدیل به احسن[5] است؛ داعی[6] خیال می‌کند مستجاب نشده است و اهل یقین می‌فهمند.

 [1]. بقره: ۴۰.

[2]. بقره: ۱۵۲.

[3]. غافر: ۶۰.

[4]. عجله نکردن در استجابت دعا.

[5]. بهتر از آنچه خواسته به او داده شود؛ چه در دنیا چه در آخرت.

[6]. دعاکننده.

با اين كه مظلوم هستيم، آه نداريم!

با اين كه بر سر ما آتش مى ريزد( در جنگ عراق و ايران.) و بايد دعا كنيم تا بر طرف شود، ولى دعا نمى كنيم و حال دعا، انكسار قلب، سوختگى و آه كه وقتى از قلب خارج مى شود، مانند تير به هدف مىخورد، در ما نيست!

بله، لقلقه ى زبان خيلى داريم!

نقل مى كنند: وليعهدى همراه گروهى، نزد يكى از علماى تبريز رفته بود، و در ضمن گفت و گو با او، گفته بود: كه تيرى اختراع شده است كه هدف را تا نيم فرسخ مى زند! آن آقا هم فرموده بود: من تيرى سراغ دارم كه از اين مسافت بيشتر هم، به هدف مى زند! گفتند: عجب، شما سراغ داشتيد؟ كجا اختراع شده است؟ فرمود: آه مظلوم، بيش از اينها اصابت و اثر مى كند! ولى ما با اين كه مظلوم هستيم، آه نداريم!

به گونه‏ اى دعا كنيم كه استجابت آن را بفهميم و...

برخى گمان مى‏كنند كه دعا كار پيرزن‏ ها و پيرمردها و عَجَزه( افراد ناتوان و عاجز. ) است، آن‏ها كه نمى ‏توانند در ميدان جنگ و جهاد شمشير بزنند، ولى معلوم مى‏شود مسأله از اين بالاتر است!

در روايت درباره‏ ى شرايط استجابت دعا، آمده است:

«مَنْ دَعا وَ هُوَ لايُحِسُّ سِوَى الاْءِجابَةِ أُسْتُجيبَ لَهُ.» هر كس دعا كند و جز اجابت احساس نكند، دعايش مستجاب مى‏ شود.

ادامه مطلب...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS