دستورات مشکل‌گشا

گاهى اعتبار جاه و مقام بالاتر و اقوى از اعتبار مال است

در زمانى كه مرحوم آقا شيخ زين العابدين مازندرانى در كربلا مرجع بودند به طورى كه مورد رجوع عامّه مردم بودند حتّى هندى ها خلى مفصّل به ايشان مراجعه مى كردند. ايشان هم خيلى بذل و بخشش داشتند از اين رو كليه مستمندين و نيازمندان به ايشان رجوع مى كردند و ايشان هم در حدّ وسع خود رفع حاجت آنها را مى كردند.
يك وقتى مال و اموالشان كم شد و ديگر چيزى به ايشان نرسيد و اين مدت طول كشيد.
آن مرحوم خيلى ناراحت شده به طورى كه مريض حال شد.
سپس براى زيارت و توسل به عسكريين عليه السلام به سامّرا مشرف شدند.

ادامه مطلب...

تقيّه در عمل آرى، ولى اضطراب باطنى هرگز!

در روايت آمده است:
« ألتَّقِيَّةُ دينى وَ دينُ آبائى.» تقيّه آيين من و پدران من است.(1) ؛
لذا ما در همه جا تقيّه را لازم و واجب مى دانيم و در قرآن هم آمده است،(2 ) يعنى در ظاهر، قولاً و عملاً اظهار دوستى يا دشمنى نمايد، ولى قلبا بايد مخالف باشد. اضطراب باطنى پيدا كردن و دست از ايمان برداشتن موجب هلاكت ابدى است.هر چه بلا بر ميثم تمّار شديدتر مى شد، ايمان او به ولايت قوى تر مى شد!(3) آيا اگر ايمان را از ما بگيرند، اسلام را نمى گيرند؟! آيا اگر روح اسلام را از ما بگيرند، صورت اسلام را نمى گيرند؟!

 

 

1.وسائل الشيعة، ج 16، ص 210؛ بحار الانوار، ج 2، ص 73؛ ج 63، ص 495؛ ج 72، ص 411 و 421؛ ج 77، ص 300

2.ر.ك: سوره ى آل عمران، آيه ى 28.

3.ر.ك: بحار الانوار، ج 42، ص 131؛ رجال كشّى، ص 85؛ روضة الواعظين، ج 2، ص 288.

سالروز ازدواج امیرالمؤمنین و حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها مبارک باد

چه کار کنیم محیط خانواده گرم و باصفا باشد؟

هماهنگی و موافقت اخلاقی بین مرد و زن در محیط خانواده از هر لحاظ و به‌صورت صددرصد برای غیر انبیا و اولیا علیهم‌السلام غیرممکن است. اگر بخواهیم محیط خانه، گرم و باصفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر، استقامت، گذشت، چشم‌پوشی و رأفت را پیشه خود کنیم تا محیط خانه گرم و نورانی باشد.[1] اگر اینها نباشد اصطحکاک و برخورد پیش خواهد آمد و همه اختلافات خانوادگی از همین‌جا ناشی می‌شود.

در محضر بهجت، ج۱، ص۳۰۰

***

توافق، در پشت پرده یک گذشت مخفی شده است!

در مشکلات باید بنشینیم و با هم تفاهم کنیم و نتیجه صحیح را بگیریم. اگر می‏‌خواهیم در زندگی به تفاهم برسیم، باید بنشینیم با هم تفاهم کنیم و هر کس عقل و فهم و شعور بیشتر دارد باید جور نادان را بکشد و او را به راه صحیح راهنمایی کند. بهتر این است که به جای ایراد گرفتن، به فکر برطرف کردن عیوب یکدیگر باشیم. باید راه توافق را پیدا کرد، اگر به آن نرسیم، زندگی‏‌ها بر باد خواهد رفت. توافق هم در پشت پرده‏ یک گذشت، مخفی است.

در محضر بهجت، ج۳، ص۱۸۶

***

ازدواج محمدی

 سؤال. عامل موفقیت در زندگی مشترک و شرایط ازدواج محمدی چیست؟

جواب. محبت بین طرفین و عمل هر كدام به وظایف شرعی نسبت به دیگری و اغماض هر یک از خطاهای دیگری.

استفتائات، شماره ۴۵۶۵[1]. خداوند متعال می‌فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْواجِكُمْ وَ أَوْلادِكُمْ عَدُوًّا لَكُمْ فَاحْذَرُوهُمْ وَ إِنْ تَعْفُوا وَ تَصْفَحُوا وَ تَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيم؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! برخی از همسران و فرزندان شما دشمن شمایند، پس از آنان بر حذر باشید و اگر ببخشایید و درگذرید و بیامرزید، به راستی که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است»؛ تغابن: ۱۴.

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS