ابتلائات و گرفتاری‌ها

انسان هميشه نيازمند است!

انسان هميشه نيازمند است، محل ابتلاست. اگر از جهتى احتياجش رفع شود، از جهت ديگر مبتلا مى‌شود؛ مثلاً اگر فقرش رفع شود، مريض مى‌شود. اگر مريض هم نشد، مثلا به زندان و امثال آن مبتلا مى‌شود، حالا يا با جهت يا بدون جهت، با وجود اين‌جور بلاها آسايش و امان از دستش مى‌رود.

لذا در بعضى از روايات آمده است كه خداوند مى فرمايد: «عبادت فردا را از تو نخواستم، تو هم روزى فردا را از من نخواه». ظاهرا روايتى به اين مضمون داريم : «من أصبح مخلّى فى سربه، معافى فى بدنه، و عنده قوت يوم فقد أصبح ملكا».[۱]

۱. قال رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله: «من اصبح امنا فی سربه معافی فی بدنه و عنده قوت یومه فکانما حیزت له الدنیا بحذا فیها»؛ بحارالانوار ج72، ص69. یا در روایت دیگر است : «. . .  فکانما خیرت له الدنیا»؛ بحارالانوار، ج72، ص65.

وجود مقدس رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می فرمایند: «کسی که صبح کند و شب را به روز آورد و در بدنش صحت و سلامتی داشته باشد و در زندگی‌اش مطمئن و از شر مردم (و سلطان جائر) در ایمنی بوده و درعین‌حال غذای آن روز را داشته باشد، مانند این است که دنیا با تمام جوانب و اطرافش برای او مهیا و آماده شده است».

چرا تعاطف نداريم؟!

اين نكته از معلومات و واضح و آشكار و از مسلّميّات شرع است كه چنان چه مسلمانى ديد كه مسلمانى گرفتار است و با اندك همت، گرفتارى او رفع مى‏شود، در اين صورت اگر همت نكند، معاقَب خواهد بود. از پنجاه ميليون نفر شيعه كه در ايران است، حدّاقل ده ميليون نفر الآن مى‏توانند، دست كم ماهى يك تومان در صندوق خيريّه بريزند. اگر كسى بگويد كه اين مقدار را هم نمى‏توانم، دروغ مى‏گويد! آيا با اين پول‏هاى ذخيره شده، نمى‏توان گرفتارى‏هاى ضرورى اهل مملكت را رفع نمود؟! نمى‏دانيم از دست خودمان به چه كسى شكايت كنيم؟!

ادامه مطلب...

نور حسّى مخلوق از نور غيرمحسوس است

سؤال: «وَجَدْتُكَ أَهْلاً لِلْعِبادَةِ فَعَبَدْتُكَ.» (تو را اهل پرستش يافتم، لذا تو را پرستيدم) يعنى چه؟(1)
جواب: يعنى در عبادت جز اهليّت داشتن و سزاوار بندگى بودن چيز ديگرى منظور نباشد، نظير عبادت احرار در روايت ديگر.(2)
آيا «وَجَدْتُكَ أَهْلاً لِلْعِبادَةِ.» جز قصه ى پروانه و شمع است؟! لابد مى گوييد: پروانه نور حسّى شمع را مى بيند، مى گوييم: اين نور حسّى مخلوق از آن نور غيرمحسوس است.«اللَّهُ نُورُ السَّمَـوَ تِ وَالاْءَرْض»؛ (خداوند نور آسمانها و زمين است.)

ادامه مطلب...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS