در مادّيات به پايين تر از خود نگاه كن، نه به بالاتر

اوايل امر بلشويكى و حكومت كمونيستى در شوروى سابق، آقايى در ضمن سخنرانى گفته بود: در امور مادى و دنيوى به بالادست خود نگاه نكنيد، بلكه به پايين دست خود نظر كنيد. همين يك كلمه برايش مايه ى دردسر شده بود. گويا اين سخن با مرام كمونيستى نمى ساخت.
اين كلام كه در كلمات قصار حضرت امير ـ عليه السّلام ـ آمده، معجزه است و به كلّى نظام كمونيستى را مردود مى شمارد، كه مى فرمايد:
«أُنْظُرْ إِلى مَنْ هُوَ دُونَكَ وَ لاتَنْظُرْ إِلى مَنْ هُوَ فَوْقَكَ.» به پايين دست خود نگاه كن، نه به بالا دست خود.(1)

درست است كه در بعضى مادّيات و ثروتها بالاتر از تو هستند، امّا آيا عمر او، صحّت او، توسعه ى او از لحاظ اولاد و... او هم از تو بيشتر است، يا اين كه تو در اين امور و امور ديگر از نعمتهاى ظاهرى و باطنى از او برترى؟!

همه چيز را من حيث المَجموع بايد نگاه كرد، خداوند عليم و حكيم همه ى بلاها را با عدل و ترازوى مساوات تقسيم كرده است.
«أَلْمَصائِبُ بِالسَّوِيَّةِ مَقْسُومَةٌ بَيْنَ الْبَرِيَّةِ.» گرفتارى ها و ابتلائات به صورت مساوى و يكسان ميان مردم تقسيم شده است.(2)
هر كسى كاسه اى از ابتلائات دارد كه مطابق وجود و استعداد او است و كاسه هاى اشخاص از بلايا پر شده است؛ ولى خدا همه را دوست دارد. آيا در برابر طوفانهاى حوادث، ما را در وسط دريا در كشتى رها كرده است، و يا همواره به فكر ما است؟!

 در توصيه هاى رسول اكرم ـ صلّى اللّه عليه وآله وسلّم ـ به ابوذر ـ رحمه اللّه ـ آمده است: «خدا همه چيز را در همه وقت مى بيند و هيچ چيز از او پوشيده نيست.»

 

 

1.ر.ك: بحارالانوار، ج 67، ص 173 و 318؛ ج 69، ص 42؛ ج 75، ص 198 و...

2.مستدرك الوسائل، ج 2، ص 481؛ بحارالانوار، ج 75، ص 53؛ ج 79، ص 134؛ تحف العقول، ص 214؛ الدعوات، ص 288؛ غررالحكم، ص 101.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS