دعا براى رفع گرفتارى شيعيان و شرايط استجابت دعا

آيا هزينه كردن هر سه روز يك ميليارد تومان شوخى است، در حالى كه همه بايد از داخل ايران تأمين شود؟! نيز وسايل يدكى جنگى و اسلحه و تجهيزات نظامى را با واسطه از دولت هايى تهيّه مى كنيم كه با قدرت هاى بزرگ دوست مى باشند، و از طرف آن ها مأذون به فروش هستند؟! غافل از اين كه قطعا دستگاه ها و تجهيزاتى را در اختيار ما مى گذارند و يا اذن فروش مى دهند كه ضدّ آن را تهيه كرده اند. بايد دعا كنيم كه اين جنگ (1 ) و فتنه به نفع شيعه ختم شود و اين قدر كشتار واقع نشود، زيرا بلاها در اثر اعمال خود ما است:

«إِنَّ اللَّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ» (2) خداوند، هرگز آسايش و راحتى گروهى را بر طرف نمى كند، مگر اين كه آنان خود آن را تغيير دهند.
مقدّمات فتنه و بلا را خودمان فراهم كرده و آن را به سوى خود دعوت نموده ايم و براى آمدن آن دعوت نامه فرستاده ايم. حال بايد براى رفع آن، شرايط استجابت دعا را تحصيل نموده و درست دعا كنيم و از آن چه باعث آتش افروزى شده دست برداريم و از آن چه مى كرديم و نبايست بكنيم و يا آن چه نمى كرديم كه مى بايست انجام دهيم، توبه كنيم تا دعاى ما مستجاب گردد، نه اين كه دعا كنيم جنگ و بلا مرتفع شود تا به كارهاى سابق خود ادامه دهيم و به انجام آن ها بيشتر موفق گرديم!

بايد دعا كنيم كه آتش جنگ لا الى بدل(3 ) خاموش شود، نه اين كه از يك طرف بر طرف و خاموش شود و از سوى ديگر روشن گردد. آتش از هر طرف بيايد مى سوزاند. اگر صدّام رفت، دويست دام و سيصد دام چه طور؟!

از جمله شرايط دعا، توبه است. اگر از كرده و ناكرده توبه كنيم، دعايمان مستجاب خواهد شد. هرنقص و عيبى كه هست از ناحيه ى خود ما است. البته استجابت دعا تنها اين نيست كه امروز دعا كنيم و فردا نتيجه اش را ببينيم؛ بلكه مقصود اين است كه آثار قبولى و استجابت دعا براى ما روشن شود و يقين و توكل ما زيادتر گردد و لو بعد از انجام مقدّمات رفع بلا.
سيد ابن طاووس ـ رحمه اللّه  ـ در حرم حضرت امير ـ عليه السّلام ـ به يكى از فرماندهان كه به شيعيان ظلم و ستم مى نمود نفرين كرد و در همان جا برايش معلوم شد كه تا سه روز ديگر از بين مى رود، لذا همان جا به اطرافيان خود نيز اطلاع داد و همين طور هم شد!

 گاهى هم براى وجود امرى كه عدم آن غير معلّق به چيزى است، و يا براى عدم چيزى كه وجود آن حتمى و غير معلّق است دعا مى شود، با اين حال استجابت الى بدل مى شود.

 

 

 

1. جنگ عراق عليه ايران.

2. سوره ى رعد، آيه ى 11

3. بدون جاى گزين.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS