غرق در نور

غرق در نور

ائمه‌ ما عليهم‌السلام دعاها را در اختيار ما گذاشته‌اند تا ما را غرق در نور ببينند، و انبيا عليهم‌السلام آمده‌اند كه ما را از دنيا و توجّه به آن دور سازند؛ ولى كفّار به ما مى‌گويند: دين را كنار بگذاريد، ما به شما دنيا مى‌دهيم و وسايل راحتى ظاهرى [نه راحتى درونى] شما را فراهم مى‌كنيم!

البته اين سخن هم دروغ است؛ زيرا اگر آنها براى ما راحتى دنيا را مى‌خواهند، پس چرا اين همه بر سر تسلّط بر ما با هم نزاع دارند؟!

نقشه‌ كفّار اين بود و هست كه قرآن را از دست مسلمانان بگيرند، و روحانيت را از منابع دينى و معنويات و سرچشمه‌هاى معارف يعنى قرآن و سنّت[١] جدا سازند، تا اين دو سلاح مهم (قرآن و سنّت) از دست مسلمانان خارج گردد، و راه تسلّط آنها بر بلاد و ثروت‌هاى مسلمانان باز شود، ولو به اينكه كسانى (روحانى‌نمايان دربارى و جيره‌خوار) را در رأس قرار دهند كه طبق مرام آنها كتاب و سنّت را توجيه كنند و ديگران (علماى مخالف) نابود يا منزوى و يا كشته شوند.

اى‌كاش مى‌ديديم كه گرگ‌ها به ما هجوم آورده و ما را مى‌خورند. با اين وضع چه بايد كرد؟ هرچه به ما فرمودند: «لاَ تَتَّخِذُواْ الْكَـفِرِينَ أَوْلِيَآءَ؛ كافران را به‌عنوان دوست و سرپرست خود نگيريد»[٢] گوش نكرديم. حالا با اين اوضاع و گرفتارى و بلاها كه بر سر ما مسلمانان مى‌آيد چه بايد بكنيم؟ اگر تكليف خود را بدانيم كه چه بايد بكنيم و به آنچه فهميديم عمل بكنيم، از جهت عمل به وظيفه فرداى قيامت راحتيم، هرچند وظيفه اين باشد كه با ناراحتى‌ها بسازيم و صبر كنيم، خداوند متعال مى‌فرمايد: «وَلَنَبْلُوَنَّكُم بِشَىْ ءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الاْءَمْوَ لِ وَ الاْءَنفُسِ وَ الثَّمَرَ تِ وَبَشِّرِ الصَّـبِرِينَ؛ قطعا شما را به نوعى از ترس و گرسنگى و زيان مالى و جانى و كمبود محصول، آزمايش مى‌كنيم، و صابران را نويد بده»؛[٣] يعنى صابران را به فرج و ظهور حضرت حجّت عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشريف بشارت ده.

 


[١]. سنّت، شامل گفتار، كردار و حى تقرير و امضاى معصومين عليهم‌السلام مى‌شود.

[٢]. نساء: ١۴۴.

[٣]. بقره: ١۵۵.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS