غسل هاى مستحب

« غسل هاى مستحب »
    غسل هاى مستحب در شرع مقدس اسلام بسيار است و از آن جمله است :
    1 ـ غسل جمعه ؛ و وقت آن از اذان صبح است تا ظهر، و بهتر است نزديك ظهر بجا آورده شود ؛ و اگر تا ظهر انجام ندهد، بنابر احوط بدون نيت ادا و قضا تا عصر جمعه بجا آورد ؛ و اگر در روز جمعه غسل نكند، مستحب است از صبح شنبه تا غروب قضاى آن را بجا آورد ؛ و كسى كه مى ترسد در روز جمعه آب پيدا نكند مى تواند روز پنجشنبه غسل را انجام دهد ؛ و مستحب است انسان در موقع غسل جمعه بگويد :
    « اَشهَدُ اَنْ لااِلهَ اِلاّ اللّه وَحْدَهُ لاشَريكَ لَهُ وَ اَنَّ مُحَمَّدا عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد وَ اجْعَلْني مِنَ التوّابينَ وَ اجْعَلْني مِنَ الْمُتَطَهِّرين » .
    2 ـ غسل شب اول ماه رمضان و تمام شب هاى فرد مثل شب سوم و پنجم و هفتم ؛ ولى از شب بيست و يكم به بعد مستحب است همه شب غسل كند ؛ و براى غسل شب اول ، پانزدهم ، هفدهم ، نوزدهم ، بيست و يكم ، بيست و سوم ، بيست و پنجم ، بيست و هفتم ، بيست و نهم بيشتر سفارش شده است ؛ و زمان مخصوصى براى اين غسل ها معين نيست ولى بهتر است كه در اوّل شب ، آنها را بجا آورد ؛ و نيز مستحب است در شب بيست و سوم غير از غسل اول شب ، يك غسل هم در آخر شب انجام دهد .
    3 ـ غسل روز عيد فطر و عيد قربان؛ ووقت آن از اذان صبح است تا غروب؛ و بهتر است آن را پيش از نماز عيد بجا آورد و اگر از ظهر تا غروب بجا آورد، به قصد رجاء انجام دهد.
    4 ـ غسل شب عيد فطر؛ و وقت آن از اول مغرب است تا اذان صبح و بهتر است در اول شب بجا آورده شود.
    5 ـ غسل روز هشتم و نهم ذى الحجة.
    6 ـ غسل روز اول، پانزدهم، بيست و هفتم و آخر ماه رجب.
    7 ـ غسل روز عيد غدير.
    8 ـ غسل روز بيست و چهارم ذى الحجة.
    9 ـ غسل روز عيد نوروز، پانزدهم شعبان و هفدهم ربيع الاول.
    10 ـ غسل كسى كه در موقع گرفتن خورشيد و ماه، نماز آيات را عمدا نخوانده ، در صورتى كه تمام ماه و خورشيد گرفته باشد .
    11 ـ غسل كسى كه براى تماشاى دار آويخته رفته و آن را ديده باشد .
    12 ـ غسل براى احرام، طواف، وقوف به عرفات و مشعر، براى قربانى كردن و سر تراشيدن در منى و براى توبه از معاصى، اگر چه گناه صغيره باشد، و براى طلب حاجت ، و استخاره يعنى طلب خير از خداوند.
    « 105 » پيش از داخل شدن در حرم مكه، شهر مكه، مسجد الحرام، خانه كعبه، حرم مدينه، شهر مدينه، مسجد پيغمبر صلى الله عليه و آله وسلم و حرم امامان عليهم السلام مستحب است انسان غسل كند ؛ و اگر در يك روز چند مرتبه مشرف شود، يك غسل كافى است، بلكه اگر در روز غسل كند، مى تواند اين اعمال را در شبى كه متصل به آن است نيز انجام دهد و همچنين به عكس؛ و براى زيارت پيغمبر صلى الله عليه و آله وسلم و امامان عليهم السلام از دور يا نزديك ، مستحب است انسان غسل كند .
    اگر يكى از غسل هايى را كه در اين مسأله گفته شد بجا آورد و بعد كارى كند كه وضو را باطل مى نمايد، مثلاً بخوابد ، غسل او باطل نمى شود ولى مستحب است دوباره غسل را بجا آورد .
    * تذكر داده مى شود كه هيچ يك از غسل هاى مستحب ، كفايت از وضو نمى كند .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS