مرکز تنظیم و نشرآثار حضرت آیت‌الله العظمی بهجت(ره)

 

مرکز تنظیم و نشرآثار حضرت آیت‌الله العظمی بهجت(ره) به همت و تلاش جمعی از طلاب هنرمند و ارادتمندان به آن عالم ربانی و عارف صمدانی از سال 1380 با هدف ضبط، تنظیم و نشر فرمایشات و دروس خارج فقه و اصول معظم‌له و مراسم عزاداری با حضور ایشان، زیرنظر حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی آقای بهجت و با حمایت مالی جمعی از خیرین شروع به کار نموده است.

این مجموعه در سال 1384 اقدام به تهیه تجهیزات مناسب مورد نیاز خود کرد تا بتواند با بهره‌مندی از هنرمندان و کارگردانان متعهد و ضبط تصاویر مستند، به شکلی جدی‌تر و حرفه‌ای فعالیت‌های خود ادامه دهد.

در حال حاضر بیش از هزارساعت تصویر و فایل صوتی ضبط شده از دروس خارج فقه و اصول و مراسم جشن، عزاداری و دیدارهای مردمی با حضور معظم‌له در این مجموعه موجود است. تصاویری که به فرموده‌ی علامه بزرگوار مرحوم آیت‌الله محمدتقی جعفری گنجینه‌ای است که ده‌ها سال دیگر ارزش آن شناخته می‌شود.

در طی این سنوات علیرغم اصرار بزرگان و شاگردانِ حضرت آیت‌الله العظمی بهجت(ره) به محضر ایشان مبنی بر تشکیل مؤسسه‌ای تحقیقاتی-علمی و فرهنگی،  ایشان ضمن مخالفت، تأکید به انتشار کتب خطی باقی مانده از علمای قدیم داشتند.

نهایتاً در سال 1387 با پذیرش ایشان، این مجموعه با عنوان مؤسسه‌ی البهجه و با عضویت معظم‌له در هیئت مدیره به ثبت رسید که متأسفانه با عروج ملکوتی ایشان در اردیبهشت ماه سال  1388 شیرینی این حضور به بیشتر از چندماه نکشید.

تمامی هزینه‌های این مؤسسه با احتساب حداقل ممکن و با کمک جمعی از خیرین و علاقه‌مندان معظم‌له تأمین می‌شود چرا که معظم‌له در طی این سنوات اجازه استفاده حتی یک ریال از وجوهات را جهت هزینه‌های مجموعه صادر نفرمودند، که این امر حتی در چاپ رساله‌ی ایشان هم صادق بود.

این مجموعه پس از ارتحال ایشان به دلیل استقبال خارج از تصور و کم‌نظیر اقشار مختلف مردم خصوصاً جوانان، علی‌رغم مشکلات عدیده‌ی مالی و نیروی انسانی با عنایت خداوند متعال و حضرت ولی عصر(عج) به فعالیت خود ادامه داده است و تلاش دارد آثار علمی و اخلاقی معظم‌له را در قالب‌ها و شیوه‌های مختلف مکتوب، تصویری، نرم‌افزاری و اینترنتی هرچه بهتر و بیشتر منتشر سازد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS