مراسم چهارمين سالگرد ارتحال آيت‌الله بهجت برگزار شد

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

مراسم چهارمین سالگرد ارتحال آیت‌الله محمدتقی بهجت با حضور مراجع تقلید و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

در این مراسم که شامگاه پنج‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱ در مسجد اعظم قم با حضور حضرات آیات جوادی آملی، سبحانی، نوری همدانی، علوی گرگانی، مصباح یزدی و جمعی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه، مسئولان استانی و اقشار مختلف مردم برگزار شد، سخنران مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالله فاطمی‌نیا، به جنبه‌های مختلف زندگی آیت‌الله بهجت همچون علم، عبودیت و خودساختگی این عالم فرزانه اشاره کرد.

 حجت‌الاسلام فاطمی‌نیا با اشاره به فضیلت ماه رجب و شب لیله‌الرغائب و با بیان اینکه حوزه‌های علمیه شیعی عالمان بسیاری را در طول تاریخ تربیت کرده‌اند، اظهار کرد: علمیت حضرت آیت‌الله بهجت در میان مردم آن چنان که باید و شاید منعکس نشده است در حالی که ایشان در علوم رسمی از بزرگان علما بودند.

وی با بیان این که آن طور که شایسته است علمیت آیت‌الله بهجت در جامعه تبیین و تشریح نشده است افزود. انسان بدون داشتن علم به مقامات بالای عرفانی نمی‌رسد و مردم باید به علمیت آیت‌الله بهجت آشنا شوند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان اینکه طلاب جوان باید علم و معرفت آیت‌الله بهجت را بشناسند و آن را ترویج کنند، گفت: این عالم وارسته به درجات بالای عرفانی رسیده بود و این مقام بدون علم و دانش میسر نمی‌شود.

وی بیان داشت: در روایات اشاره شده است که در عمر آدمی نسیم‌هایی بر انسان می‌وزد که همان فرصت‌هایی هستند که خداوند در اختیار او می‌گذارد و آدمی نباید از آن‌ها غافل باشد

وی با اشاره به این مطلب که آیت‌الله بهجت در علوم مختلف از علمای کبار به شمار می‌رفتند افزود: باید علمیت آیت‌الله بهجت را در کنار اخلاق و زهد ایشان به نسل جوان و عامه مردم شناساند که در حقیقت بدون علم نمی‌شود به مراتب و درجات بالای زهد و تقوا دست یافت.

وی با تأکید بر این‌که بزرگان بسیاری در عالم تشیع وجود دارند اما یک نفر آیت‌الله بهجت می‌شود، ادامه داد: انسان اگر خود را در معرض نسیم‌های رحمت الهی قرار دهد می‌تواند به مقامات بالای عرفانی دست یابد.استاد اخلاق حوزه علمیه ابراز کرد: اگر همت‌های عالی شد، نفحات برای فرد عالم بسیار می‌شود و اگر نفحات بسیار شد، فرد می‌تواند بین علم و معرفت جمع کند و در میان معاصران نگین کسانی که بین علم و معرفت جمع کردند، یکی از آن‌ها مرحوم حضرت آیت‌الله بهجت بودند.وی با اشاره به این‌که آیت‌الله بهجت به اوج معرفت‌الله رسیده بود، اظهار کرد: آیت‌الله بهجت همیشه می‌فرمود هر چه هست در عبودیت و بندگی است، مرحوم آقای بهجت در فضای عبودیت پرواز کرد و فرمودند هر چه هست در عبودیت است.

حجت‌الاسلام فاطمی‌نیا گفت: مرحوم آقای بهجت هیچ اعتنایی به دنیا نداشتند و دنیا برای ایشان چیزی به حساب نمی‌آمد، برای آقای بهجت دنیا هیچ اهمیتی نداشت و دنیا را ایشان کوچک می‌دید.

 

گزارش تصویری

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

چهارمین سالگرد - مسجد اعظم

 

 

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS