مراسم سالگرد در مسجد آیت‌الله بهجت قدس‌سره (مسجد فاطمیه)

مراسم پنجمین سالگرد در مسجد آیت‌الله بهجت قدس‌سره (مسجد فاطمیه)

پس از گذشت پنج سال از رحلت جانسوز فقیه عارف، حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره، شاگردان و ارادتمندان این مرجع بزرگوار در مسجد فاطمیه، میعادگاه نماز و دروس معظم‌له، جمع آمدند تا در فراق شمع محفلشان پروانه‌وار اشک ماتم بریزند.

این مراسم در ٢۶ اردیبهشت ١٣٩٣، با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی میرباقری و مداحی برادر ارجمند خرم‌فر، و حضور حضرت آیت‌الله محفوظی و بیت حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره و دوست‌داران این عالم ربانی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی میرباقری، بیانات خویش را با ذکر فضائل امیرالمؤمنین علیه‌السلام آغاز کرد و به این نکته اشاره کرد که آن حضرت اسامی متعددی در قرآن دارد که مرحوم بحرانی، این اسامی را براساس روایات در کتاب «اللوامع النورانیة» گردآوردی کرده است. یکی از این اسماء «نبأ عظیم» است. ایشان در ادامه روایتی از امیرمؤمنان علیه‌السلام بیان کرد:‌ «ما لله آیة هی اکبر منّی و لا نبأ هی اعظم منّی؛ خدای متعال آیه‌ای اکبر از من ندارد و نبأی اعظم از من ندارد».

این استاد حوزه علمیه، در ادامه به بیان لزوم پیروی خالصانه از اهل‌بیت علیهم‌السلام و عدم تبعیت از غیر ایشان پرداخت و در این زمینه به روایتی اشاره کرد که: «فلا سواء من اعتصم به الناس و لا سواء... آن کسانی که دیگران به آنها متمسک شده‌اند،‌ با آن کسی که شما به او متمسک شده‌اید، یکسان نیستند. حیث ذهب الناس الی عیون کدرة تفرق بعضها فی بعض... دیگران را به چشمه‌های تیره و تاری آوردند، چشمه‌های آلوده‌ای که نمی‌جوشد؛ از ظرفی به ظرفی می‌ریزد. و ذهب من ذهب الینا... اما آن که رو به ما آورده است، الی عیون صافیة تجری بإذن ربها، لا انقطاع لها و لا نفاد... رو به چشمه‌هایی آورده که پایان ندارد، بی‌پایان است».

ایشان پس از ذکر این سخنان به توضیح این نکته پرداخت که راه وصول به حقایق هستی، آگاهی از مقامات امیرالمؤمنین علیه‌السلام است و در این‌باره گفت: «کسی از اسرار عالم با خبر می‌شود که به مقامات امیرالمؤمنین آگاهی یابد، آنگاه خود این شخص سرچشمه نور می‌شود. لذا در روایات، مشکات نور،‌ به قلب مؤمن تعبیر شده است. لذا فرمود:‌ باید انوار ما را از شیعیان ما بگیرید، مثل اینکه در شب، نور خورشید را از ماه می‌گیرید... اگر کسی راه به وجود مقدس امیرالمؤمنین علیه‌السلام پیدا کرد، خودش می‌شود صاحب‌خبر. خودش می‌شود مشکات. همه سیرش در نور است... دیگر با انوار الهی عالم را می‌بیند».

ایشان درباره مقامات مؤمنین حقیقی به حدیثی از امیرالمؤمنین علیه‌السلام اشاره کرد که از خصوصیات مؤمن این است که از متوسّمین است؛ یعنی می‌تواند در سیمای شخص، گذشته و آینده‌اش را هم ببیند. حجت‌الاسلام میرباقری گفت:‌ «این فرع بر ظهور نور امیرمؤمنان در قلب و در وجود مؤمن است. اگر در وجود مؤمن، نور امیرالمؤمنین ظهور پیدا کرد، می‌شود متوسّم. در پرتو نور امیرالمؤمنین، ازل و ابد خودش را و دیگران را می‌تواند ببیند. آن وقت می‌شود معلم الهی، آن وقت می‌فهمد برای هر کسی چه نسخه‌ای بنویسد».

حجت‌الاسلام و المسلمین میرباقری یکی از مصادیق چنین مؤمنانی را حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره دانست و گفت: «تلقّی من این است: ایشان از آن عباد ممتحَنی بود که راه به وادی ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و سرّ ولایت پیدا کرده بود. من تلقّی‌ام درباره این مرجع بزرگوار، این عالم ربانی، به تمام معنا، این است که این مرد بزرگ از کسانی بود که این رحیق سر به مُهر برایش گشوده شده بود. از جام ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام نوشیده بود، سرشار بود. لذا گاهی فوران می‌کرد. به هر مناسبتی می‌دیدی، درس فقه، درس اصول، به اینجا که می‌رسید، بحث طعم دیگری پیدا می‌کرد از بیان نورانی ایشان».

ایشان درباره چنین عالمی که توانسته از نبأ عظیم الهی به اندازه ظرف وجودی خودش با خبر شود، گفت: «نقص است که ما در فضیلتش بگوییم می‌داند در جیب من چیست، ذهن فلانی را می‌خواند».

ایشان بر این نکته تأکید کردند که آنچه در حقیقت ارزشمند است آن نور ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام است و این مطالب از فروع نوری است که در وجود مؤمن است و در این‌باره گفتند: «در عین اینکه این مرد بزرگ، این فقیه بزرگوار، از این کشف و کرامات فراوان داشتند، ولی منزلت ایشان اینها نیست، منزلت ایشان آن باخبر بودن از وادی ولایت است. این است که در دوران‌ها کم است».

حجت‌الاسلام میرباقری در ادامه یکی از خصوصیات آیت‌الله بهجت قدس‌سره را این بیان کرد که دیدن ایشان موجب یاد خدا بود. ایشان گفتند: «هیچ کسی نیست که آن مرد بزرگ را دیده باشد، الا آنکه می‌داند از آن عالم‌هایی است که یذکرکم الله رؤیته. اصلاً در وجود این مرد، دعوت به خود دیده نمی‌شد».

وی همچنین افزود که هنوز راه برای کسانی که اهل استفاده باشند باز است: «این مرد بزرگ به‌ظاهر از دست ما رفته، ولی هنوز آثار و برکات معنوی ایشان در نسلشان در شاگردان ایشان، در آثار دیگرشان هست».

حجت‌الاسلام میرباقری پس از ذکر بیاناتی در این موضوع، به ذکر مصائب حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام پرداخت و سخنان خویش را به مطالبی درباره مصیبت‌های حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام متبرک کرد.

 

دانلود صوت مراسم  MB  6.85 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS