سالنامه العبد ۱۳۹۴ منتشر شد

سالنامه العبد ۱۳۹۴ منتشر شد. در مقدمه این سالنامه آمده است:
پس از رحلت حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره، مرکز تنظیم و نشر آثار آن مرجع بزرگوار، در راستای ترویج عمومی اندیشه‌های ناب معظم‌له تصمیم به انتشار سالنامه‌ای با محوریت تفکرات ایشان گرفت؛ چراکه سالنامه قابل استفاده برای عموم اقشار مردم است و همچنین می‌توان موضوعات گوناگونی را در آن گنجانید. ازاین‌رو مرکز حفظ و نشر آثار آیت‌الله بهجت قدس‌سره سالنامه «بهجت جانان» را برای اولین بار در سال ١٣٩١ منتشر کرد و این طرح را با عنوان «العبد» در سال‌های بعد بر پایه تجربه‌های گذشته، تکرار نمود.
اکنون در آستانه سال ١٣٩۴ سالنامه «العبد» با محتوایی بدین شرح تقدیم علاقه‌مندان می‌شود:
این سالنامه در ٣ بخش تنظیم شده است:

الف. بخش ابتدایی
در این بخش، به معرفی کوتاه مرکز تنظیم و نشر آثار آیت‌الله بهجت قدس‌سره پرداخته‌ایم و سپس توضیح مختصری درباره اطلاعات نجومی موجود در سالنامه داده‌ایم تا روشن شود که مقصود از اصطلاحاتی مانند «قمر در عقرب» چیست. پس از آن هم زندگی‌نامه مختصری از حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره نگاشته شده است.
 

ب. بخش اصلی
محتوای اصلی سالنامه شامل ۶ قسمت است:
•    اقبال‌الاعمال: حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره تمام کتاب‌های سیدبن‌طاووس را مفید می‌دانستند و به‌ویژه مطالعه کتاب اقبال‌الاعمال و مراعات اعمال و ادعیه این کتاب را سفارش می‌کردند و می‌فرمودند: «هر کس که [کتاب] اقبال سید‌بن‌طاووس را نداشت، اساتید ما او را رفیق خود نمی‌شمردند. هر مقدار از اقبال که مطالعه کردنی است مطالعه و هر مقدار که عمل کردنی است به هر اندازه حال دارید عمل کنید». با توجه به عنایت ویژه آن مرجع عالی‌قدر، در روزهای شنبه، به اعمال مربوط به آن هفته اشاره کردیم و در برخی از هفته‌ها، نکته‌هایی گوهربار از آن کتاب را برای مطالعه نگاشته‌ایم. ارجاع‌هایی که در ذیل مطالب این قسمت بیان شده، مربوط به ترجمه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد روحی است که توسط انتشارات «سماء قلم» به چاپ رسیده است.
•    احادیث: حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره معتقد بودند که انسان با خواندن روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام گویا پای منبر آن بزرگواران حاضر می‌شود؛ لذا به‌طور کلی به مطالعه احادیث معصومین علیهم‌السلام بسیار سفارش می‌کردند، اما به‌طور خاص، مشتاقان سیروسلوک و خواستاران تزکیه نفس را به خواندن و عمل به روایات بخش «جهاد با نفس» و بخش «آداب عشرت» از کتاب «وسائل‌الشیعه» توصیه می‌فرمودند. ما نیز برای آشنایی کلی خوانندگان گرامی، گزیده‌‌ای از این روایات را در سالنامه گنجاندیم. احادیث «آداب عشرت» در روزهای یک‌شنبه و احادیث «جهاد با نفس» در روزهای سه‌شنبه ذکر شده است.
•    فرمایش‌ها: کلام بندگان صالح خداوند متعال، گنج‌ گران‌بهایی است که قدر آن را زرشناسان دانند. فرمایش‌های حضرت آیت‌الله بهجت نیز مصداق همین گنج‌هاست؛ بنابراین روزهای دوشنبه هر هفته را به سخنان کوتاه، ولی گران‌قیمت این عبد صالح اختصاص دادیم.
•    استفتائات: انجام واجب و ترک حرام، وظیفه اصلی هر مسلمانی است؛ لذا بارها در سخنان مرحوم آیت‌الله بهجت قدس‌سره شنیده شده بود که پیش از هر دستورالعملی به این مطلب توصیه می‌فرمودند. شرط نخست در انجام واجب و ترک حرام، آگاهی داشتن از واجب و حلال و حرام است. این مهم ما را بر آن داشت که گزیده‌ای از سؤالات فقهی و جواب‌های آیت‌الله بهجت قدس‌سره را ـ که مورد ابتلای عموم است ـ در روزهای چهارشنبه ذکر کنیم. ناگفته روشن است که این موارد تنها نمونه‌ای از صدها حکمی است که هر مسلمان باید از آنها آگاهی داشته باشد.
•    داستانک: زندگی بر ملاک تقوا و ایمان، سبب شده بود که هر لحظه از حیات آن عالم عامل، تجسّم عینی معارف اسلامی باشد. به همین سبب بود که هر کس ملاقاتی هرچند کوتاه با آن مرد خدایی داشت، خاطره‌‌ای شیرین از ایشان برایش به یادگار مانده بود. ازآنجاکه سبک داستان، جذابیت و ماندگاری بیشتری برای خواننده دارد، این خاطرات را با سبکی داستان‌گونه نگاشتیم تا علاقه‌مندان به آن بزرگوار، از این طریق با گوشه‌هایی از زندگی ایشان آشنایی یابند. مطالب این بخش در روزهای پنج‌شنبه ذکر شده است.
•    معراج‌السعادة: ملا احمد نراقی رحمة‌الله‌علیه با نوشتن کتاب «معراج‌السعادة» گنجینه گران‌قیمتی برای طالبان طهارت و پاکی به یادگار نهاد. آیت‌الله بهجت قدس‌سره که ارزش والای این کتاب را مشاهده می‌کردند، به بسیاری از کسانی که خواستار دستورالعملی برای تزکیه نفس بودند، مطالعه روزانه و عمل به این کتاب را توصیه می‌فرمودند. روزهای جمعه هر هفته به گزیده‌هایی از این کتاب اختصاص داده شد تا دریچه‌ای برای آشنایی با این کتاب ارزشمند باشد. آدرس‌هایی که در این بخش ذکر شده مربوط به چاپ انتشارات هجرت، سال ١٣٧٧ است.
•    شرح حال علما: حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره زندگی عالمان بزرگ شیعه را سرمشقی برای زندگی می‌دانستند و به مطالعه زندگی‌نامه آنان سفارش می‌کردند و آن‌قدر به این امر اهتمام داشتند که مطالعه زندگی این عالمان را با مطالعه کتبِ اخلاقیِ معتبر، همسان می‌دانستند. ما به نیت نزدیک شدن به مقصود آن عالم بزرگ، همانند سال گذشته، بخشی از سالنامه را به معرفی مختصری از دوازده عالم شیعه اختصاص دادیم تا موجب شوق بیشتر خوانندگان برای مطالعه زندگی‌نامه آنان باشد. این مطالب به‌صورت ماهانه در سالنامه ذکر شده است.

ج. بخش پایانی
در این بخش، برخی از عبادات مورد توجه حضرت آیت‌الله‌ بهجت قدس‌سره ذکر شده است. این موارد عبارت است از: زیارت عاشورا؛ حدیث کسا و نماز جعفر طیار به همراه دعای مذکور در کتاب «زادالمعاد».
هر چه نیکی است از پرتو حسن خوبان است و آنچه کاستی است، از ما. امید آنکه مقبول حق تعالی افتد.

جهت آشنايی بيشتر می‌توانيد پی دی اف بخشی از سالنامه العبد را از طريق لينک ذيل مشاهده فرماييد.

مشاهده بخشي از سالنامه العبد سال ١٣٩۴

علاقه مندان جهت خريد پستي سالنامه مي‌توانند به فروشگاه سايت مراجعه فرمايند.

ليست مراكز عرضه كننده سالنامه العبد:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS