گواه مظلومیت

گوشه‌ای از مظلومیت‌های صدیقه کبری سلام‌الله‌علیها

در آثار سيد‌بن‌طاووس‌ رحمه‌الله

سید على بن موسى بن جعفر بن طاووس، مشهور به سیدبن‌طاووس قدس‌سره از بزرگ‌مردان علم و عمل است كه همواره بزرگان شيعه با اکرام و احترام از او سخن گفته‌اند. مرحوم آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره نیز به سیدبن‌طاووس توجه ويژه‌ای داشت و علو شأن و رفعت مقام وی را يادآور می‌شد و می‌فرمود: «به نظر بنده، سید‌بن‌طاووس در معنویات و تعبدیات، اولِ اول است» و «بنده مثل سیدبن‌طاووس ندیده‌ام، کسی که در این راه، در تعبدیات، برساند خودش را به جایی که تالی تلوِ معصومین است». کتاب اقبال‌الاعمال، یکی از آثار برجسته آن عالم جلیل است؛ کتابی که قرن‌هاست راهنمای آنانی است که می‌خواهند با بهره‌گيری از گوهرهای دريای معارف معصومان علیهم‌السلام، رهپويان راه كمال و سعادت باشند. آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره، به مناسبت‌های مختلفی از این کتاب تمجید و به خواندن آن سفارش می‌کرد؛ از جمله می‌فرمود: «هر کس اقبال سید‌بن‌طاووس را نداشت، اساتید ما، او را رفیق خود نمی‌شمردند، هر مقدار از اقبال را که مطالعه کردنی است، مطالعه، و هر مقدار که عمل کردنی است، به هر اندازه حال دارید، عمل کنید».
در ادامه، به مناسبت ایام شهادت حضرت زهراعلیهاالسلام بخشی از کتاب «اقبال‌الاعمال» و «جمال‌الاسبوع» سیدبن‌طاووس قدس‌سره را یادآور می‌شویم:

در رابطه با زمان رحلت مادر بزرگوار ما، حضرت فاطمه دختر رسول خداصلی‌الله‌علیه‌وآله و تجدید سلام بر او باید گفت: گروهی از راویان امامیه ـ که نام آنها را در کتاب «التعریف للمولد الشریف» یادآور شده‌ایم ـ نقل کرده‌اند که زمان وفات حضرت فاطمه زهراصلوات‌الله‌علیها روز سوم جمادی‌الثانی است. پس شایسته است اهل وفا در این روز اندوهگین باشند از آن ظلم‌های باطنی و ظاهری که بر آن حضرت رفت تاآنجاکه شبانه دفن شد تا خشم خویش را بر کسانی که به او ستم کرده و آن حضرت و پدر بزرگوارشصلوات‌الله‌علیهاوعلی‌روحهاالطاهرة را آزار و اذیت نمودند، اظهار کند. شایسته است آن حضرت را با زیارت‌نامه‌ای که در کتاب جمال‌الاسبوع یادآور شده‌ایم، زیارت کنند. (اقبال‌الاعمال، ترجمه روحی، ج۲، ص۷۰۶)

[آن زيارت به شرح ذيل است:]

السَّلَامُ عَلَيْكِ يَا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ الَّذِي خَلَقَكِ فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صَابِرَةً أَنَا لَكِ مُصَدِّقٌ صَابِرٌ عَلَى مَا أَتَى بِهِ أَبُوكِ وَ وَصِيُّهُ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمَا وَ أَنَا أَسْأَلُكِ‏إِنْ كُنْتُ صَدَّقْتُكِ إِلَّا أَلْحَقْتِنِي بِتَصْدِيقِي لَهُمَا لِتُسَرَّ نَفْسِي فَاشْهَدِي أَنِّي ظَاهِرٌ بِوَلَايَتِكِ وَ وَلَايَةِ آلِ بَيْتِكِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِين‏.(جمال‌الاسبوع، ص۳۲)

سلام بر تو باد اى آزموده‌‌ نزد خدايى كه تو را آفريد و در آنچه آزمود صابر يافت. من‏ مقام رفيع تو را تصديق می‌كنم و پایدار و صبور هستم بر آنچه پدرت و وصی او ـ كه درود خدا بر آنان باد ـ آوردند. و من از تو درخواست می‌کنم كه هرگاه من شأن و مقام شما را به حق تصديق كردم تو هم مرا به‌خاطر تصدیقم، به آن دو بزرگوار (پيغمبر ووصيش) ملحق كنی تا دلم را شاد گردانی. پس [ای دختر رسول خدا] گواه باش كه من پشت‌گرم به ولايت تو و ولايت خاندانت صلوات الله عليهم اجمعين هستم.

به‌راستی خداوند جل‌جلاله با دفن شبانه و مخفیانه‌ فاطمه زهراعلیهاالسلام عیوب کسانی را که موجب شدند آن حضرت بر آنان خشم بگیرد، آشکار کرد و آنان را رسوا ساخت؛ همو که خشم او موافق با خشم خداوند جبار و شکوهمند شکوهمندان و خشم پدر بزرگوارش‌صلوات‌الله‌علیهـ صاحب مقامات درخشان و بلند ـ بود. زیرا خشم او عین خشم رسول خداست و خشنودی او عین خشنودی رسول خداست. و علما نقل کرده‌اند که پدر بزرگوارش درباره او فرمود: «فاطمه پاره تن من است. هر چه او را آزار دهد، مرا هم آزار می‌دهد». با وصیت آن حضرت به اینکه شبانه دفن شود، ادعای کسانی که از اهل‌بیت پیامبر پیشی گرفتند، مبنی بر اینکه اهل‌بیت با آنان موافق هستند، باطل گردید. (اقبال‌الاعمال، ترجمه روحی، ج۲، ص۷۰۹)

روایت شده که هر که فاطمه زهراعلیهاالسلام را با این کلمات زیارت کند و استغفار نماید، خدا او را بیامرزد و وارد بهشت کند:

السَّلامُ عَلَيْكِ يا سَيِّدَةَ نِساءِ الْعالَمِينَ، السَّلامُ عَلَيْكِ يا والِدَةَ الْحُجَجِ عَلَى النّاسِ أَجْمَعِينَ، السَّلامُ عَلَيْكَ أَيَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقُّها.

سلام بر تو ای سرور زنان عالميان، سلام بر تو ای مادر حجت‌ها[ی خداوند] بر همه مردمان، سلام بر تو ای مظلومی كه تو را از حقت بازداشتند.

سپس بگو:

اللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ أَمَتِكَ وَ ابْنَةِ نَبِيِّكَ وَ زَوْجَةِ وَصِيِّ نَبِيِّكَ، صَلاةً تُزْلِفُها فَوْقَ زُلْفى‏ عِبادِكَ الْمُكْرَمِينَ مِنْ اهْلِ السَّماواتِ وَ اهْلِ الأَرضِينَ.

خداوندا بر بنده‌ات و دختر پيامبرت و همسر وصی‌اش درود بفرست؛ درودی كه او را [به تو] مقرب گرداند؛ تقربی بيش از بندگان مكرَّمت در تمام آسمان‌ها و زمين‌ها. (اقبال‌الاعمال، ترجمه روحی، ج۲، ص۷۰۶)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS