سالروز ازدواج امیرالمؤمنین و حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها مبارک باد

چه کار کنیم محیط خانواده گرم و باصفا باشد؟

هماهنگی و موافقت اخلاقی بین مرد و زن در محیط خانواده از هر لحاظ و به‌صورت صددرصد برای غیر انبیا و اولیا علیهم‌السلام غیرممکن است. اگر بخواهیم محیط خانه، گرم و باصفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر، استقامت، گذشت، چشم‌پوشی و رأفت را پیشه خود کنیم تا محیط خانه گرم و نورانی باشد.[1] اگر اینها نباشد اصطحکاک و برخورد پیش خواهد آمد و همه اختلافات خانوادگی از همین‌جا ناشی می‌شود.

در محضر بهجت، ج۱، ص۳۰۰

***

توافق، در پشت پرده یک گذشت مخفی شده است!

در مشکلات باید بنشینیم و با هم تفاهم کنیم و نتیجه صحیح را بگیریم. اگر می‏‌خواهیم در زندگی به تفاهم برسیم، باید بنشینیم با هم تفاهم کنیم و هر کس عقل و فهم و شعور بیشتر دارد باید جور نادان را بکشد و او را به راه صحیح راهنمایی کند. بهتر این است که به جای ایراد گرفتن، به فکر برطرف کردن عیوب یکدیگر باشیم. باید راه توافق را پیدا کرد، اگر به آن نرسیم، زندگی‏‌ها بر باد خواهد رفت. توافق هم در پشت پرده‏ یک گذشت، مخفی است.

در محضر بهجت، ج۳، ص۱۸۶

***

ازدواج محمدی

 سؤال. عامل موفقیت در زندگی مشترک و شرایط ازدواج محمدی چیست؟

جواب. محبت بین طرفین و عمل هر كدام به وظایف شرعی نسبت به دیگری و اغماض هر یک از خطاهای دیگری.

استفتائات، شماره ۴۵۶۵[1]. خداوند متعال می‌فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْواجِكُمْ وَ أَوْلادِكُمْ عَدُوًّا لَكُمْ فَاحْذَرُوهُمْ وَ إِنْ تَعْفُوا وَ تَصْفَحُوا وَ تَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيم؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! برخی از همسران و فرزندان شما دشمن شمایند، پس از آنان بر حذر باشید و اگر ببخشایید و درگذرید و بیامرزید، به راستی که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است»؛ تغابن: ۱۴.

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS