شرح حال

خلاصه‌ای از زندگی

حضرت آیت‌الله‌العظمى شيخ محمدتقى بهجت قدس‌سره در اواخر سال ۱۳۳۴ ه‍.ق. در شهر فومن، واقع در استان «گيلان» به دنيا آمد.

تحصيلات ابتدايى حوزه را در مكتب‌خانه فومن به پايان رساند و پس از تحصيلات ادبيات عرب در سال ۱۳۴۸ ه‍.ق. هنگامى كه تقريباً ۱۴ سال از عمر شريفش مى‌‏گذشت، براى تكميل دروس حوزوى عازم عراق شد و علاوه بر تحصيل علوم رسمى از محضر استادان بزرگ آن سامان بهره‌ها برد. در سال ۱۳۵۲ ه‍.ق. براى ادامه تحصيل به «نجف اشرف» رهسپار گرديد و سطح عالى علوم و حوزه را در محضر آيات عظام شيخ مرتضى طالقانى قدس‌سره به پايان رساند و در دروس خارج محضر آيات عظام: آقا ضياء عراقى و ميرزاى نائيينى، آيت‌الله حاج شيخ محمدحسين غروى اصفهانى، سيد ابوالحسن اصفهانى، شيخ محمدكاظم شيرازى، صاحب حاشيه بر مكاسب را درک کرد. در علوم معقول، كتاب الاشارات والتنبيهات و اسفار را نزد آيت‌الله سيد حسين بادكوبه‏‌اى فراگرفت. آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره در زمان تلمذ، به تدريس سطوح عالى پرداخت و در تأليف كتاب سفينة‏البحار با محدث كبير حاج شيخ عباس قمى رحمه‌الله همكارى نمود.

در زمينه تهذيب نفس، از همان کودکی در زادگاهش فومن، محضر عالم بزرگوار سعيدى و دركربلا از برخى علماى ديگر بهره برد، تا اينكه در نجف اشرف در سن ۱۷ سالگى با آيت حق سید علی قاضى قدس‌سره آشنا شد. وی گمشده خويش را در وجود ايشان يافت و در سلک شاگردان عرفانى ايشان درآمد.

سرانجام در سال ۱۳۶۴ ه‍.ق. برابر ۱۳۲۴ خورشیدی با قلبى صيقل‌يافته از معنويت و سينه‏‌اى مالامال از عشق به حضرت حق و با كوله‌بارى از علم و كمال به سرزمين خويش هجرت نمود. او درحالى‌كه آماده بازگشت به نجف اشرف بود در زمانى كه هنوز چندين ماه از مهاجرت آيت‌الله بروجردى رحمه‌الله به قم نگذشته بود، موقتاً هم‌جوار حرم کریمه اهل‌بیت سلام‌الله‌علیها  شد. خبر رحلت اساتيد بزرگ حوزه علميه نجف يكى پس از ديگرى سبب شد در شهر مقدس قم رحل اقامت افكند.  در شهر قم در درس آيات عظام كوه‌كمره‌اى و آيت‌الله‌العظمى بروجردى رحمهماالله شرکت نمود. همچنین معظم‌له پس از ورود به قم به تدريس خارج فقه و اصول پرداخت و به تربیت شاگردانى همت گماشت.

غروب یکشنبه، بیست‌وهفتم اردیبهشت سال ۱۳۸۸ ش. وقتی خبر رحلت آن عالم ربانی در شهر پیچید، بهت و حیرت، و آنگاه ناله و شیون شهر را فراگرفت. سیل مشتاقان و شیفتگان فقاهت و مرجعیت به‌سوی قم سرازیر شد و سرانجام پیکر مطهر آن پیر راحل در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها در مسجد بالاسر در خاک مشک‌بوی عصمت آرمید.

زیر مجموعه ها

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

RSS